Youth Fitting & Showmanship 

Open to all youth, ages 9 to 21, the World Dairy Expo Youth Showmanship Contest will take place at 6:00 p.m. in the Coliseum on Thursday, October 4, 2018.

World Dairy Expo Youth Fitting Contest will take place at 10 a.m. in the Sale Pavilion on Sunday, September 30, 2018. This contest is open to all youth ages, 16 to 21. 

For a complete list of contest rules and regulations, entry form and schedule of events, please click on any of the following links:


Showmanship Judges Clinic
Registration is open for World Dairy Expo's new Showmanship Judges Clinic!  Open to judges of all skill levels, as well as youth project leaders, the clinic will cover PDCA showmanship guidelines and is aimed to improve consistency among showmanship judges.  The clinic is free to registrants and will take place Monday October 1 from 2 p.m. - 4 p.m. in the Coliseum.  Participants can register here


2018 Youth Showmanship Contest Awards

Junior 

  1. Keaton Phoenix, Greenbank, Ont.
  2. Morgan Howard, Burgessville, Ont.
  3. Sara Dorshorst, Marshfield, Wis.
  4. Rachel Visser, Hutchinson, Minn.
  5. Jaydn Kimball, Windham, Maine
  6. Mason Ziemba, Durhamville, N.Y.
  7. Ava Grace Hebgen, DeForest, Wis.
  8. Brianna Meyer, Chilton, Wis.
  9. Calvin Bening, Arlington, Minn.
  10. Johnathon Clark, Cornish, N.H.
  11. Kennedy Kimball, Windham, Maine
  12. Macie Noble, Lancaster, Wis.
  13. Cole Sarbacker, Edgerton, Wis.
  14. Jacob Harbaugh, Marion, Wis.
  15. Campbell Booth, Plymouth, Wis.

Intermediate

  1. Caden Finley, Greenbank, Ont.
  2. Jordan Hawthorne, Listowel, Ont.
  3. Dylan Brantner, Evans City, Pa.
  4. Taylor Vander Meulen, Brighton, Ont.
  5. Dana Sickles, Marengo, Iowa
  6. Brooke Krueger, Hazel Green, Wis.
  7. Kolton Crack, Cleveland, Qué.
  8. Cassie Gebert, Wawaka, Ind.
  9. Mallory Rhodes, Millport, N.Y.
  10. Chandler Bening, Arlington, Minn.
  11. Alek Krueger, Hazel Green, Wis.
  12. Zachary Paul, Worden, Ill.
  13. Eden Groff, Ronks, Pa.
  14. Ashlyn Sarbacker, Edgerton, Wis.
  15. Ella Bauer, Hayfield, Minn.

Senior

  1. Madison Dyment, Burgessville, Ont.
  2. Megan Ford, Thornbury, Ont.
  3. Mike Podschadly, Armstrong, B.C.
  4. Olivia Brandenburg, Fort Atkinson, Wis.
  5. Emily Mikel, Stafford, N.Y.
  6. Nicki Meier, Abbotsford, B.C.
  7. Brent Sayles, Paris, Ont.
  8. Jodie Stoker, Abbotsford, B.C.
  9. Jared Dickman, Lanark, Ill.
  10. Hannah Nelson, Ellsworth, Wis.
  11. Brent Sikma, Newcastle, Ont.
  12. Nathan Arthur, Sumner, Iowa
  13. Jonathan Hubbard, Thurmont, Md.
  14. Katie Anderson, Yarroweyah, Australia
  15. Jackie Bortner, Spring Grove, Pa.

__________________________________________________________________________________________________________

2018 Youth Fitting Contest Awards 

Intermediate Female:

  1. Haley Beukema, New Richmond, Wis.
  2. Mallory Rhodes, Millport, N.Y.
  3. Sydney Lamb, College Grove, Tenn.
  4. Brooke Hammann, Barron, Wis.
  5. Mariah Eichenberg, Fort Atkinson, Wis.
Intermediate Male:
  1. Dillon Freeman, Bremen, Ind.
  2. Jack Achen, Lakin, Kan.
  3. Colton Brandel, Lake Mills, Wis.
  4. Alek Krueger, Hazel Green, Wis.
  5. Taylor Fester, Grove City, Minn.
Senior Female:
  1. Lisa Cramer, Uplengen, Germany
  2. Emily Mikel, Stafford, N.Y.
  3. Avery Kotlarczyk, Kent, Ill.
  4. Hannah Nelson, Ellsworth, Wis.
  5. Elizabeth Stoltzfus, Berlin, Penn.

Senior Male:

  1. Grant Fremstad, Westby, Wis.
  2. Austin Nauman, Norwalk, Wis.
  3. Trevor Tuman, Arlington, Minn.
  4. Ryan Lawton, Newark Valley, N.Y.
  5. Dylan Brantner, Evans City, Pa.